Slalom gigant ( w skrócie GS) to konkurencja olimpijska rozgrywana zarówno przez mężczyzn jak i kobiety. Pod względem charakteru znajduje się pomiędzy zjazdem a slalomem. Trasa GS wyznaczona jest szeregiem bramek ustawionych wg określonych reguł. Wymuszają one skręty o średnim i dużym promieniu, na średniej i dużej prędkości. Prawidłowy przejazd polega na przecięciu światła bramka (linia między tyczkami danej bramki) obiema stopami i nartami. Bramka w slalomie gigancie składa się z dwóch par tyczek i ma wymiar 4-8m w świetle bramki. Między parą tyczek rozpięta jest na wysokości 1m płachta o wymiarach 0,5 x 0,75m. Każda bramka ma jednakowe płachty, na przemian czerwone i niebieskie.
Ze względu na charakter skrętów (średnie i długie), GS jest formą szczególnie polecaną przy organizacji zawodów narciarskich lub snowboardowych dla amatorów.
Zawody w tej konkurencji rozgrywane są w jednym dniu, w dwóch przejazdach na dwóch różnych trasach (inne ustawienie bramek). Kolejność startu w pierwszym przejeździe w zawodach FIS ustalana jest na podstawie punktowych list klasyfikacyjnych FIS, a w drugim przejeździe - według czasów uzyskanych w pierwszym przejeździe, w kolejności odwrotnej do zajmowanych miejsc. Zawodników obowiązują kaski. W zawodach amatorskich często rozgrywa się tylko jeden przejazd. Bramki muszą być ustawione na co najmniej godzinę przed startem. Zawodnicy mają prawo zapoznać się z trasą podchodząc na nartach lub wolno ześlizgując się wzdłuż trasy. Pod karą dyskwalifikacji nie wolno przejeżdżać przez bramki ani ćwiczyć skrętów równoległych do toru przejazdu przez bramki. Przy oglądaniu trasy zawodnicy muszą mieć przypięte numery startowe.
Slalom gigant może być rozgrywany w wersji narciarskiej i snowboardowej.
To jedna z konkurencji narciarstwa alpejskiego. Trasa przejazdu wyznaczona jest jedynie przez wewnętrzne tyczki lub pary tyczek. Charakter trasy odpowiada slalomowi lub krótkiej trasie slalomu giganta.
Slalom równoległy jest niezwykle atrakcyjny i widowiskowy ze względu na bezpośrednią rywalizację dwóch zawodników. Po ustawieniu się, obydwaj startują jednocześnie, jadąc obok siebie na dwóch równoległych (w miarę możliwości ustawionych tak samo) trasach. Zawody rozgrywane są systemem pucharowym. Drogą eliminacji pokonanych dochodzi się do ścisłego finału, w którym walczy ze sobą dwoje najlepszych zawodników.
Ta forma rozgrywania zawodów jest równie ciekawą propozycją jak slalom gigant. Tam jest się przeciwnikiem dla samego siebie i rywalizuje się z biegnącym czasem. W slalomie równoległym pojawia się żywy przeciwnik, w dodatku jadący tuż obok! Emocje gwarantowane zarówno dla zawodników jak i kibiców. Szczególnie w momencie, gdy obydwaj zawodnicy zbliżają się do mety a różnica między nimi jest minimalna.
Może być rozgrywany zarówno na nartach jak i na snowboardzie.
Slalom (w skrócie SL) to konkurencja techniczna. Charakteryzuje się dużą ilością krótkich skrętów i dość trudną kombinacją tyczek. Zawodnicy przemieszczają się między tyczkami, na przemian czerwonymi i niebieskimi. Bramka składa się w dwóch tyczek, rozstawionych na szerokość 4-6 metrów. Prawidłowy przejazd polega na przecięciu światła wszystkich bramek stopami i nartami. To zastrzeżenie ma szczególne znaczenie właśnie przy slalomie. Zastosowane w tym przypadku tyczki przegubowe (uchylne) stwarzają możliwość przecięcia światła bramki dwoma nartami lecz tylko jednym butem. W slalomie ustawianym wg wytycznych zawartych w Narciarskim Regulaminie Sportowym oprócz bramek otwartych, zamkniętych i półzamkniętych występują także figury slalomowe. Są to tzw. wertikale i łokcie. Wertikal to ciąg 3-5 zamkniętych bramek, natomiast łokieć składa się tylko z dwóch. Zawody rozgrywane są w dwóch przejazdach, na różnych trasach i w jednym dniu.
Slalom (SL) wymaga dobrego opanowania techniki jazdy na nartach oraz niezłej ogólnej sprawności.
Fabryka Endorfiny - Imprezy integracyjne dla firm - Krynica Zdrój, Małopolska. Profesjonalna organizacja konferencji, organizacja imprez integracyjnych i firmowych, szkolenia dla firm i eventy. Organizacja imprez plenerowych i motywacyjnych, pikników firmowych i wyjazdów integracyjnych dla firm. Skontaktuj się z nami, zaufaj naszemu doświadczeniu - Krynica Zdrój, Małopolska.